Hypotéka

Nejjednoduší způsob, jak financovat vlastní bydlení

 

Co je to hypotéka?


Hypotéka neboli hypoteční úvěr je typ dlouhodobého úvěru, který za zajištěn zástavním právem nemovitosti. Většinou tedy slouží ke koupi, pronájmu nebo rekonstrukci domu či bytu. Zástavní právo na nemovitost znamená, že banka, která žadateli úvěr poskytuje, získá právo se v případě nedodržování podmínek smlouvy domáhat prodeje nemovitosti.

 

Dělení

Účelová hypotéka

Účelová hypotéka

– Poskytnuta na financování konkrétní nemovitosti
– Menší úroková sazba
– Pro zažádání stačí jen kupní smlouva
– Až dvounásobně delší doba na splacení než u neúčelové hypotéky

Neúčelová hypotéka

Neúčelová hypotéka

– Je možné ji použít na cokoli Vás napadne
– Nemusíte dokládat žádné dokumenty
– Většinou větší úroková sazba
– Většinou nedosáhnete stejné výše úvěru jako u hypotéky účelové

 

Základní typy hypoték

Offsetová hypotéka

Je velmi podobná klasické účelové hypotéce až na jeden rozdíl. Úroky z hypotéky jsou Vám ale totiž vypočítávány pouze z rozdílu mezi zbývající jistinou, tedy nesplacenou částí úvěru, a měsíčním zůstatkem na běžném účtu, ze kterého splácíte hypotéku. To znamené tedy, čím více peněz na svém běžném účtu máte, tím nižší budete mít efektivní úroková sazba a potažmo i měsíční splátku.

Hypoúvěr

Typ hypotéky, který poskytují pouze stavební spořitelny. Jedná se o překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Největší rozdíl oproti standardnímu úvěru je nutnost spořit na účet stavebního spoření, zatímco úroky jsou placeny z nesnižující se částky.

Hypoúvěr

Typ hypotéky, který poskytují pouze stavební spořitelny. Jedná se o překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Největší rozdíl oproti standardnímu úvěru je nutnost spořit na účet stavebního spoření, zatímco úroky jsou placeny z nesnižující se částky.

Předhypoteční úvěr

Nemáte nemovitost ještě připravenou k zajištění. Skvěle Vám poslouží si předhypoteční úvěr. Jedná se o krátkodobá půjčku, která vám umožní financovat bydlení v situaci, kdy k němu ještě nemáte vytvořené zástavní právo. Skvělý případ je, když dům již máte koupený (vyhráli jste například dražbu), ale nemáte k němu potřebné papíry, a proto si nemůžete ještě v bance sjednat hypotéku. Vyberete si proto předhypoteční úvěr a až budete mít papíry nachystané, můžete plynule přejít na klasickou hypotéku.

 

Často kladené otázky

Co znamená fixační období?

Je doba, po kterou má klient banky fixovanou úrokovou sazbu a úroková sazba zůstává po toto pevně dané období neměnná. Hypotéku je možné splatit dříve pouze se sankcí. Při vypršení fixační doby je možné splacení i refinancování hypotéky bez sankce.

Co znamená pojem refinancování hypotéky?

Je to převedení hypotéky z aktuální banky k jiné bance, která vám zpravidla většinou nabídne mnohem výhodnější podmínky než vaše současná banka. U většiny bank lze hypotéky refinancovat bez sankcí nejdříve 12 měsíců před koncem fixačního období, u některých i 24 měsíců.

Jak se určuje zástavní hodnota nemovitosti?

Stanovuje ji interní nebo externí odhadce banky a ze které banka vychází při poskytování hypotečního úvěru. Zástavní hodnota pro banku se nemusí vždy rovnat tržní ceně nemovitosti.

 Zjistěte

jaká banka Vám poskytne nejlepší nabídku!